محاسبه-ظرفیت-تقریبی-هارد-مورد-نیاز-2
محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز برای ذخیره سازی در سیستم نظارت تصویری

لطفا برای آموزش نحوه محاسبه ظرفیت هارد مورد نیاز برای ذخیره سازی در سیستم نظارت تصویری به این لینک مراجعه کنید.

 

مقدمه:

به اطلاعاتی که در شبکه دریافت و ارسال می شود، بدون در نظر گرفتن نوع آن Data  گفته می شود. کوچک ترین واحد Data بیت خوانده می شود. بیت یک واحد باینری است. به این معنی که بیت یا صفر است یا یک. در ادامه با دیجی همکار (بزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات حفاظتی در ایران) برای مقاله محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز همراه باشید.

mohasebeh7
mohasebeh7

هشت بیت یک بایت را تشکیل می دهند.

mohasebeh8
mohasebeh8

به دلیل این که بایت واحد بسیار کوچکی برای اندازه گیری است، ما اغلب از آن ها در بسته های هزارتایی و یا یک میلیونی صحبت می کنیم. در منابع دیگر ممکن است به جای ضرایب 1000 ضرایب 1024 را ببینید که به دلیل اختلاف کوچک از آن صرف نظر می کنیم.

کیلو به معنی هزار است

Kilo=10۳

1 Kilo Byte=1000 Byte

مگا به معنی میلیون است.

Mega=10۶

1 Mega Byte=1,000,000 Byte

گیگا به معنی میلیارد است.

Giga=10۹

1 Giga Byte=1,000,000,000 Byte

ترا به معنی هزار میلیارد است

Tera=10۱۲

1 Tera Byte=1,000,000,000,000 Byte

پتا به معنی بیلیارد است

Peta=10۱۵

1 Peta Byte=1,000,000,000,000,000 Byte

چه زمانی از بیت استفاده می کنیم و چه زمانی از بایت استفاده می کنیم؟

عموما، برای اندازه گیری سرعت نقل و انتقال در شبکه از بیت استفاده می شود، به عنوان مثال شبکه ی LAN یک اداره ظرفیت انتقال 100 مگابیت در هر ثانیه را دارد. از بایت برای اندازه گیری سایز فایل ها و حجم ذخیره سازی استفاده می شود. به عنوان مثال، کامپیوتر شما می تواند 100 GB اطلاعات را ذخیره کند.

با توجه به این که سیگنال تصویر (خروجی) دوربین مداربسته مانند یک فایل در شبکه ارسال نمی شود و در واقع رشته ی به هم پیوسته و مداومی از Data است (Data Stream) شما لازم دارید بدانید چگونه Bit Stream را به File Size تبدیل کنید. تا بتوانید میزان ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز را محاسبه کنید.

 

مثال:  دو دوربین مداربسته  هر کدام 400 کیلوبیت بر ثانیه اطلاعات ارسال می کنند، برای ذخیره سازی تصاویر این دو دوربین به مدت یک دقیقه، چه میزان فضا (هارد) مورد نیاز است ؟

از آنجایی که دو دوربین هم زمان با هم اطلاعات ارسال می کنند می بایست میزان اطلاعات ارسالی آن ها را با هم جمع کنیم.

mohasebeh5
mohasebeh5

با توجه به این که هر بایت معادل 8 بیت است. عدد بالا را بر 8 تقسیم می کنیم تا در واقع بیت بر ثانیه (Bit Stream) را به بایت بر ثانیه تبدیل کرده باشیم.

mohasebeh0
mohasebeh0

با توجه به این که در هر ثانیه 100 کیلوبایت اطلاعات ارسال می شود بنابراین در یک دقیقه (معادل 60 ثانیه) 6000 کیلو بایت ارسال می شود.

mohasebeh6
mohasebeh6

از آنجایی که هزار کیلو معادل یک مگا می باشد. بنابراین فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی این دو دوربین به مدت یک دقیقه 6 مگابایت می باشد.

با توجه به مثال فوق، با داشتن تعداد دوربین ها، میزان مدت ذخیره سازی مورد نیاز و نیز بیت ریت هر دوربین ( صرف نظر از نوع تکنولوژی آن، صرف نظر از نوع بستر انتقال)  می توان حجم (فضای) مورد نیاز برای ذخیره سازی را طبق فرمول زیر محاسبه کرد.

محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز
محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز

بیت ریت متوسط دوربین ها:

جدول زیر شامل بیت ریت متوسط دوربین های ارائه شده توسط شرکت های معتبر می باشد:

بیت ریت متوسط یک دوربین

دوربین

تکنولوژی

2 Mbps

1 Mega Pixel (25FPS@720P)  

AHD – CVI – IP

2.5 Mbps

2 Mega Pixel (13FPS@1080P)

CVI

4 Mbps

2 Mega Pixel (25FPS@1080P)

IP Lite – CVI – AHD

4 Mbps

3 Mega Pixel (20 FPS@3MP)

IP Eco-Savvy

6 Mbps

3 Mega Pixel (20 FPS@3MP)

IP Lite

6 Mbps

4 Mega Pixel (20 FPS@4MP)

IP Eco-Savvy 2.0

6 Mbps

3 Mega Pixel (25 FPS@3MP)

IP Ultra Smart

4 Mbps

3 Mega Pixel (25 FPS@3MP)

IP Ultra Smart H.265

شایان ذکر است اعداد فوق به صورت میانگین هستند و در شرایط محیطی مختلف و بسته به میزان حرکت و جزئیات تصویر در زمان ها و مکان های مختلف، متفاوت می باشند.

 

مدت زمان ذخیره سازی:

از آنجایی که یک روز شامل 24 ساعت و هر ساعت شامل 60 دقیقه و هر دقیقه شامل 60 ثانیه است، یک روز معادل 86400 ثانیه می باشد. بنابراین برای سهولت در محاسبه فرمول ذکر شده را به صورت زیر تغییر می دهیم.

mohasebeh1
mohasebeh1

ضبط پیوسته و ضبط بر اساس وجود حرکت در تصویر:

فرمول ذکر شده در بالا، میزان فضای مورد برای ذخیره سازی دوربین ها با برنامه ضبط پیوسته می باشد. واضح است در صورت ضبط تصاویر تنها در صورت وجود حرکت در تصویر(Motion Record)، عدد به دست آمده کمتر خواهد بود. از آنجایی که وجود حرکت در تصویر از زمانی به زمان دیگر و از مکانی به مکان دیگر متغیر است، فرمول دقیق و مشخصی برای محاسبه میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز در حالت Motion Record موجود نمی باشد.

 

نکته: در اماکن اداری، می توان با توجه به مشخص بودن ساعات کاری و ایام تعطیل، میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز را به صورت تقریبی مشخص نمود. از آنجایی که در اغلب اوقات در 8 ساعت شبانه روز در وضعیت نرمال، ترددی در یک ساختمان اداری صورت نمی پذیرد، میزان فضای ذخیره سازی در حالت Motion Record به صورت زیر تخمین زده می شود.

mohasebeh2
mohasebeh2

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی هارد مورد نیاز :

  • ابتدا تعداد دوربین مورد نظر را (با دقت در نوع تکنولوژی و رزولوشن آن) وارد کنید.
mohasebeh3
mohasebeh3
  • زمان مورد نیاز برای ذخیره سازی بر اساس روز را وارد کنید. اعداد مندرج در کادر زرد میزان فضای مورد نیاز برای شرایط و پروژه خاص شما  بر اساس گیگا بایت می باشد.
mohasebeh4
mohasebeh4

(دیجی همکار بزرگترین و معتبرترین فروشگاه دوربین مداربسته در ایران). لطفا با ثبت نظرات خود، ما را در جهت ارتقای کیفیت کالاها، خدمات و مقالات یاری فرمایید.