Harddisk500
انتخاب هارددیسک مناسب برای دوربین مداربسته

انتخاب هارددیسک مناسب برای دوربین مداربسته

برقراری امنیت بسیار ضروری است. در زمان های قدیم برای ضبط تصاویر از نوارهای کاست استفاده می کردند. در چند سال اخیر سیستم های نظارتی دوربین مداربسته پیشرفت کرده و دیجیتالی شده اند. روزانه تعداد دوربین های مداربسته بیشتری در سطح شهرها نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. تصاویر این دوربین های مداربسته باید در جایی ثبت شود که حافظه کافی داشته باشد و دسترسی به آن آسان باشد. هارددیسک وسیله مناسبی برای ثبت این تصاویر است. امروزه تولید کنندگان هارددیسک به دنبال ساختن هاردهایی با قابلیت بالای نوشتن اطلاعات (ثبت تصاویر) و خواندن اطلاعات (دسترسی به تصاویر و بازیابی آن ها) هستند.

سیستم مداربسته به چه هارد با چه مشخصاتی نیاز دارد؟

بسیاری از شما ممکن است فکر کنید که می توان از یک هارددیسک معمولی برای سیستم نظارتی خود استفاده کنید. فرض کنید که تمامی هارد یسک ها از لحاظ کارکردی یکسان بوده و عملکرد مشابهی دارند. اما این فرض کاملا اشتباه است. هارددیسک های معمولی، نهایتا ۸ ساعت در روز و ۶ روز در هفته کار می کنند و دارای عملکرد متوسطی هستند.

این در حالی است که هارددیسک هایی که متناسب با سیستم های مداربسته تولید می شوند و در دستگاه های NVR یا DVR تعبیه می گردند، دارای یک جزء مرکزی برای ذخیره سازی دیجیتالی ویدئوها هستند که امکان کارکرد ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته را برای آنها فراهم می کند. این هارددیسک ها باید به صورت شبانه روزی فعال باشند تا بتوانند شواهد ویدئویی را به صورت زنده ذخیره کنند.

Harddisk
Harddisk

از چه هاردی با چه ظرفیتی برای ضبط تصاویر استفاده کنیم؟

این مورد به چند عامل متفاوت بستگی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

    فرمت فشرده سازی: فرمت فشرده سازی دستگاه DVR اولین عامل مهم در انتخاب هارد مناسب است. امروزه DVR ها از فرمت های ذخیره سازی متعددی اعم از H.264،H.265 وH.265+  استفاده می کنند.

    روزولشن ضبط: همانطور که می دانید هرچه رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد حجم اطلاعات بیشتر شده  و برای ضبط به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز خواهید داشت.

    حرکت در تصاویر: روش های فشرده سازی تصاویر بدین گونه است که در فریم های متوالی قسمت های تکراری و بدون تغییر را حذف نموده و ظرفیت فیلم ها را به شدت کاهش می دهند. با توجه به این موضوع اگر در تصاویر تغییرات سریع و دائمی وجود داشته باشد باعث افزایش حجم فیلم های ضبط شده خواهد شد.

    مدت زمان فیلم ضبط شده: هر چه مدت زمان فیلم ضبط شده طولانی تر باشد به همان نسبت ظرفیت بیشتری از هارد اشغال می شود. با استفاده از قابلیت های موجود در دوربین مانند تشخیص حرکت یا Motion Detection می توان زمان ضبط تصاویر را بدون از دست دادن قسمت های حساس و مورد نیاز به شدت کاهش داد.

مقایسه هارددیسکهای وسترن دیجیتال
Compareh-hard-WD

عوامل تاثیرگذار در انتخاب هارد

طول زمان تصویربرداری

واضح است که هر چه تعداد دوربین های مداربسته و زمان فیلم های ضبط شده بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز خواهد بود. امروزه با مکانیزم تشخیص حرکتی، می توان زمان ضبط تصاویر را کاهش داد.

میزان حرکت موجود در تصویر

با استفاده از روش های فشرده سازی تصاویر، تصاویر مشابه در یک توالی حذف و ظرفیت فیلم برداری بیشتر می شود. هر قدر میزان حرکت و تغییرات در محیط فیلم برداری بیشتر باشد، فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز خواهد بود.

نوع و مقدار فشرده سازی

روش های فشرده سازی می توانند این امکان را به وجود آورند که با کمترین افت کیفیت، حجم فیلم های ضبط شده کاهش یابد. کاهش بیشتر حجم فیلم نیز امکان پذیر است ولی در این صورت کیفیت آن کاهش می یابد به طوری که جزییات قابل تشخیص نمی باشد. امروزه بیشتر دستگاه های DVR و NVR از کدک های فرمت H.264 که یکی از پیشرفته ترین فرمت های فشرده سازی تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته است، استفاده می کنند.

کیفیت تصاویر ضبط شده

هرچه رزولوشن تصویر ضبط شده بیشتر باشد، فضای بیشتری را در هارددیسک اشغال می کند. در مقابل هر چه کیفیت تصاویر را پایین تر بیاوریم، حجم آن کمتر خواهد شد. از طرفی کاهش رزولوشن تصویر باعث از دست رفتن جزییات تصویر می شود که در اکثر مواقع توصیه نمی شود.

سرعت دوران

حداقل سرعت دوران ۵۴۰۰ دور در دقیقه می باشد، میزان پیشنهادی ما برای هارد دوربین مداربسته، ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. بالا بودن سرعت دوران یک هارددیسک نشان دهنده بالا بودن سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعات است. درصورتیکه از دوربین های با کیفیت و تنظیمات DVR  با کیفیت بالا استفاده می نمایید، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یک هارددیسک بسیار حائز اهمیت است.

سرعت جستجو

حداقل سرعت جستجوی هارد مناسب برای DVR حدود ۸ میلی ثانیه و یا پائین تر است. مقدار پیشنهادی ما۸ تا ۹ میلی ثانیه می باشد. متوسط سرعت جستجو بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد. سرعت جستجو به سرعت پیدا نمودن یک بخش خاص از اطلاعات ذخیره شده، در یک درایو اطلاق می شود. اکثر کاربران در زمان انتخاب یک هارددیسک به موضوع فوق توجه نمی کنند.

اندازه بافر

حداقل اندازه بافر ۱۶ مگابایت و مقدار پیشنهادی ما در انتخاب هارد مناسب برای DVR، ۳۲ و ۶۴ مگابایت است. بافر یک حافظه Cache بر روی درایو می باشد که اطلاعات بطور موقت در آن ذخیره می شود. در صورتیکه پردازنده مجددا درخواست آنان را داشته باشد بافر آن را بازگردانی می کند.

ظرفیت هارددیسک

در DVR های قدیمی از هاردهای IDE استفاده می شد که به دلیل محدودیت حافظه، زمان ضبط تصاویر پایین بود. در DVR های جدید که از هاردهای SATA نیز پشتیبانی می کنند، حجم بیشتر بوده و فیلم های بیشتری ذخیره می شوند. حداقل ظرفیت هارددیسک ها ۵۰۰ گیگابایت می باشد. مقدار پیشنهادی برای هارد دوربین مداربسته، ۱ تا ۴ ترابایت است.

(دیجی همکار بزرگترین و معتبرترین فروشگاه دوربین مداربسته در ایران). لطفا با ثبت نظرات خود، ما را در جهت ارتقای کیفیت کالاها، خدمات و مقالات یاری فرمایید.