IK10
استاندارد IK10 یا وندال پروف در دوربین های مداربسته و سیستم های حفاظت الکترونیک چیست؟

استاندارد IK10 یا وندال پروف در دوربین های مداربسته و سیستم های حفاظت الکترونیک چیست؟

IK10 چیست؟ وندال پروف چیست؟ بولت پروف چیست؟ استاندارد IK10 یا وندال پروف در دوربین های مداربسته به چه معناست؟ همراه با دیجی همکار جواب این سوالات را پیدا خواهید کرد.

لازم به ذکر است که  ۲ استاندارد در زمینه سنجش مقاومت دوربین ها و لوازم الکترونیک مشخص شده است.

اولین و متداول ترین استاندارد، IP یا International Protection نام دارد که متشکل از ۲ عدد است (مانند IP66) که میزان مقاومت محصول را در برابر آب و گرد و غبار مشخص می کند.

استاندارد دوم که با کد IK شناخته می شود، تنها در دوربین ها و لوازم الکترونیک خاص (عموما در نسخه های مخصوص محیط بیرون یا OutDoor) مشاهده می گردد. استاندارد IK10 یا وندال پروف برای سنجش مقاومت در دوربین های مداربسته و سیستم های حفاظت الکترونیک در برابر ضربه تبیین شده است.

استاندارد IK10 یا وندال پروف در سال ۲۰۰۲ وضع شده است. این کد تعریفی از استاندارد اروپایی EN 62262 و استاندارد جهانی IEC 62262 است که میزان مقاومت لوازم الکترونیک را در برابر ضربات اجسام خارجی مشخص می کند.

در این جدول جزییات استاندارد IK10 یا وندال پروف بصورت ساده و مشخص قابل مشاهده است.

استاندارد IK10

بر روی اغلب دوربین های مقاوم، استاندارد IK10 درج شده که طبق جدول بالا، به معنی مقاومت در برابر ضربه جسم سخت ۵ کیلوگرمی است که از فاصله ۴۰ سانتی متری وارد می شود.

شدت چنین ضربه ای معادل ۲۰ ژول است (یک ژول، مقدار نیروی مورد نیاز برای برای حرکت دادن جسم ۱ نیوتنی به طول ۱ متر است).

دوربین های دارای این استاندارد، اصطلاحا «وندال پروف» خوانده می شوند.

برخی کمپانی ها پا را از این هم فراتر گذاشته و قسمتی از محصولات خود را با استاندارد «بولت پروف» به معنی «مقاوم در برابر شلیک گلوله» عرضه می کنند.

استاندارد وندال پروف چیست؟
وندال پروف چیست؟

از دوربین های ضدگلوله و سیستم های کنترل تردد Bullet Proof در مناطق مرزی، نظامی و امنیتی استفاده می شود. منتظر مقالات بعدی ما باشید.

(دیجی همکار بزرگترین و معتبرترین فروشگاه دوربین مداربسته در ایران). لطفا با ثبت نظرات خود، ما را در جهت ارتقای کیفیت کالاها، خدمات و مقالات یاری فرمایید.